Ülőalkalmatosságok

Szennyeződések és szagok a kanapén? Megbirkózik a viasszal, a vérrel és a rágógumival is

A kedvelt kárpitozott kanapék megfizethetők, tartósak és viszonylag könnyen karbantarthatók. Azonban létezik néhány speciális szennyeződés, amelynek eltávolítása még a tapasztalt szakemberek számára is kihívást jelenthet. A gyertyaviasz, a rágógumi, de a vér és a különféle szagok sem valók a kanapéra. Összegyűjtöttünk néhány tippet, amelyek segítenek eltávolítani ezeket a makacs szennyeződéseket, méghozzá drága tisztítószerek vagy kárpittisztító szolgáltatás nélkül.

necistoty-zapach-sedacka-v

Hogyan távolítsuk el a viaszt a kanapéról?

Ön is szereti az illatgyertyákat? A kanapéra vagy ülőgarnitúrára helyezni a gyertyákat semmiképp sem ajánlott – még a romantikus hangulat megteremtése érdekében sem. A tűzveszély mellett fennáll a viasz kifolyásának kockázata is, amely különösen a kárpitozott kanapék szöveteibe képes mélyen beszívódni. Ha a viasz valahogy mégis a kanapéra került, ne essen pánikba, és ne próbálja meg azonnal eltávolítani, mert ezzel csak rontana a helyzeten.

Először hagyja teljesen kihűlni és megdermedni a viaszt. E folyamat gyorsításához néhány perc után (amikor még formázható, de már viszonylag szilárd) tegyen rá fagyasztott zöldséget vagy más hideg tárgyat. Ezután óvatosan kaparja le a viaszt. Ha lehetséges, alányúlhat például egy műanyag kártyával, miközben a másik kezével enyhén lenyomja a szövetet (mintha egy matricát próbálna lehúzni az alapról). Az anyagon maradó apró viaszmaradványokat úgy távolíthatja el, hogy tiszta pamut zsebkendőt helyez rá, és óvatosan átvasalja. A viasz ismét megolvad, és a zsebkendő felszívja azt. Ügyeljen arra, hogy a vasaló ne legyen túl forró, mert károsíthatja a kárpitot. Ezután már csak kézzel, nedves szivacs és enyhe szappanos víz segítségével finoman dörzsölje át a felületet, majd jól szárítsa meg papírtörlővel.

A legnépszerűbb nappali kanapék

 

Hogyan távolítsuk el a vért a kanapéról?

Vér esetén éppen ellenkezőleg, a lehető leggyorsabban kell cselekedni. Minél előbb kezdi el a tisztítást, annál nagyobb az esélye, hogy nem marad folt a kanapén. Soha ne használjon meleg vizet (a vér megalvad), ezért mindig a leghidegebb vizet alkalmazza. Ne törölgesse a vért, mert ezzel csak szétkeni – csak nyomkodja az anyagot egy nedves ruhával vagy szivaccsal. Ha világos színű a kárpit, cseppentsen néhány csepp hidrogén-peroxidot a foltra, hagyja néhány másodpercig hatni, majd törölje le papírtörlővel. Ha még mindig látható a folt, szórjon rá egy kis szódabikarbónát, és egy tiszta szivaccsal tisztítsa át a területet.

Hogyan tisztítsuk meg a foltokat a kanapéról?

A kanapén lévő foltok tisztításáról részletesen írtunk egy külön cikkben. Legyen szó kávé-, bor-, vizelet- vagy bármilyen más eredetű foltról, próbálja ki tippjeinket, melyek segítségével drága kárpittisztító gép nélkül is eltávolíthatja a szennyeződéseket – olyat, amit talán csak egyszer használná életében.

Hogyan távolítsuk el a rágógumit a kanapéról?

Gyermekeink néha kellemetlen meglepetésekkel szolgálnak – például rágógumival, amely nemcsak a kanapéba, de a szőnyegbe, a matracba, a ruhába vagy a legrosszabb esetben a hajba is beleragadhat. A rágógumit hasonló módon távolítsuk el, mint a viaszt. A területet le kell hűteni, hogy a rágó megkeményedjen. A viasszal ellentétben viszont nem szívódik olyan mélyen a szálak közé, így nincs szükség vasalásra. Az esetleges maradványokat elegendő ecet és víz oldatával eltávolítani, amelyet szivaccsal finoman vigyen fel az érintett felületre.

Hogyan távolítsuk el a szagokat a kanapéról?

A matracok vagy heverők szagtalanításáról több cikkben is írtunk blogunkon, de nem árt újra feleleveníteni. Ha például egy baleset (például vizelet) után kellemetlen szagúvá vált a kanapé, szórjon rá szódabikarbónát, hagyja hatni 15 percig, majd porszívózza fel. Használhat ecet és víz 1:1 arányú oldatát is, amelyet permetező segítségével fújjon a felületre. Ha van otthon illóolaja, cseppentsen néhány cseppet az oldatba – így kellemes illatú lesz a kanapé.

Minőségi fotelok gyors szállítással

 
Miért nyikorog a kanapé, és mit tehetünk ellene? Egyszerű javítási útmutató

Recsegő kanapé – ez bizony egy igazi csapás. Egy nyikorgó kanapé zavaró lehet a kedvenc film közben, képes felébreszteni a gyerekeket, és ha társasházban lakik, a szomszédok sem fognak örülni neki. Egyetlen bútordarabnak sem szabadna recsegnie, különösen nem olyannak, amit a család szinte folyamatosan használ. Készítettünk egy rövid útmutatót, amely segít megszüntetni bármilyen kanapé nyikorgását.

vrzganie-sedacky-v

Mi okozza a kanapé nyikorgását?

A kanapéból származó kellemetlen nyikorgás és egyéb zavaró hangok hátterében számos tényező állhat.

A leggyakoribb, és egyben legegyszerűbben orvosolható ok a kilazult csavarok és kötőelemek. Ha a kanapé összeszerelése nem volt megfelelő, vagy a csavarok az intenzív használat során idővel meglazultak, azonnal jelentkezhet a kellemetlen nyikorgás, amely megzavarhatja a pihenést és a kényelmet. Ugyanez az ok gyakran felelős az ágyak nyikorgásáért is.

Előfordulhat, hogy egy játék vagy más idegen tárgy szorult a kanapé szerkezetébe, ami szintén zavaró hangokat okozhat. Mielőtt szétszedné vagy javítaná a kanapét, alaposan ellenőrizze, nincs-e a párnák vagy az ülőfelületek között olyan tárgy, aminek nem ott lenne a helye.

A sérült rugók fémes hangokat adhatnak ki, amelyek hasonlítanak a nyikorgásra. Ezt a problémát azonban csak a rugók cseréjével lehet megszüntetni.

A kemény lábak nem tartják stabilan a kanapét, ezért minden mozdulatnál egy-két millimétert elmozdulhat. Ilyen esetben ajánlott az ülőgarnitúra lábaira alulról gumialátétet ragasztani, hogy a kanapé kemény padlón is stabilan álljon.

A padló egyenetlenségei – ilyenkor a kanapé valójában ártatlan, és valójában például a rosszul lerakott úszópadló, parketta vagy akár a kanapé melletti bútor, illetve a gipszkarton válaszfalak adhatnak ki nyikorgó hangot, amikor a falak körüli nyomás megváltozik (például amikor leül vagy feláll a kanapéról).

 

Minőségi fotelok gyors szállítással

 

Hogyan szüntesse meg a kanapé nyikorgását?

Első lépésként el kell távolítani a kanapéról az összes párnát, kihúzható kanapé esetén szét kell választani az összes különálló részt, majd óvatosan át kell fordítani a kanapét úgy, hogy a „futóműve” és a lábai könnyen hozzáférhetők legyenek. A kanapé alá tegyen szőnyeget, takarót vagy más alátétet, hogy megakadályozza a kárpit sérülését.

Második lépésként ellenőrizze, hogy nincs-e valahol sérülés a kanapén. Keressen repedt fa alkatrészeket, meghajlott vasalatokat vagy kiálló rugókat. Minden gyanús részt tapogasson végig, és próbálja megmozgatni, hogy kiderüljön, valamelyik nem ad-e ki zavaró hangot.

Ha mindent rendben talál, ellenőrizze az összes csatlakozást. Húzza meg a csavarokat, üsse be a szegeket, és tűzőgéppel rögzítse a lelógó kárpitot. Próbáljon ráülni a kanapéra. Ha a probléma továbbra is fennáll, próbálja ki a következő lépést.

Olajozza meg az összes vasalatot és a fa szerkezetet. Néha a nyikorgást a vasalat és a fa közötti feszültség vagy a fa kiszáradása okozza. Használjon szilikon spray-t.

 

Mikor nem érdemes otthon orvosolni a kanapé nyikorgását?

Ha az ellenőrzés során repedt tartódeszkát, görbe vasalatot vagy sérült rugót talál, valószínűleg itt az ideje új kanapét vásárolni. Néhány kisebb hibát azonban lehet javítani. Az egyszerű L-alakú vasalatot ki lehet egyenesíteni, és ha a csavart nem lehet meghúzni, mert a forgácslap vagy fa lyuka túl nagy, tegyen bele 2-3 fogpiszkálót, amelyekbe a csavar új menetet vág. Az összetettebb javítások azonban feleslegesen időigényesek, és a siker nem garantált.

Hogyan előzzük meg a kanapé nyikorgását?

Annak érdekében, hogy a kanapé minél tovább nyikorgásmentes maradjon, érdemes néhány megelőző tippet betartani. A kanapét mindig tökéletesen sík padlóra helyezze. Tartsa be a gyártó által ajánlott távolságot a faltól (ez a penészedés kialakulását is megelőzi). Rendszeres porszívózáskor ellenőrizze, hogy minden alkatrész stabil-e, és ha szükséges, azonnal húzza meg a csavarokat vagy rögzítse a laza elemeket.

A legnépszerűbb nappali kanapék

 
A kárpitozott kanapé tisztítása – eljárások, amik tényleg működnek

A kárpitozott kanapék továbbra is a legkeresettebb típusok közé tartoznak a piacon. A színek, mérete...

Hogyan tisztítsuk az ökobőr kanapékat az anyag károsítása nélkül

Az ökobőr rendkívül modern megoldás azok számára, akik szeretik a bőr megjelenését, de nem tudnak te...

Bőrbútor karbantartása – gyakorlati tippek a hosszú élettartamért és a szép megjelenésért

A bőrkanapék különféle reakciókat váltanak ki, függetlenül attól, hogy a nappaliban vagy az autóban ...

Hogyan tisztítsuk hatékonyan a kanapét – házi módszerek és bevált tippek

Bár igaz, hogy életünk legnagyobb részét – körülbelül egyharmadát (napi 8 órát) – az ágyban, a matra...

Hogyan használjunk ágyat és kanapét egyben?

Sok lakásban, különösen kisebb otthonokban a helyhiány mindennapos probléma. Nemcsak a garzonlakások...

Raklapbútor a nappaliban vagy a kertben: Párnákkal a raklapok sokkal kényelmesebbek

A raklapbútorok az elmúlt évtizedben számos kávézóban, kerti pavilonban, pergolában, teraszon, sőt m...

Beépített bútorok vs. klasszikus bútorok: előnyök és hátrányok

Amikor új lakásba vagy házba költözünk (vagy a régi felújításán dolgozunk), gyakran felmerül a ...

Hogyan tisztítsuk meg házi módszerekkel a kanapét a foltoktól?

A foltos kanapé minden rendszerető ember rémálma. A kanapék, ülőgarnitúrák, heverők és díványok álta...