Miért nyikorog a kanapé, és mit tehetünk ellene? Egyszerű javítási útmutató

Recsegő kanapé – ez bizony egy igazi csapás. Egy nyikorgó kanapé zavaró lehet a kedvenc film közben, képes felébreszteni a gyerekeket, és ha társasházban lakik, a szomszédok sem fognak örülni neki. Egyetlen bútordarabnak sem szabadna recsegnie, különösen nem olyannak, amit a család szinte folyamatosan használ. Készítettünk egy rövid útmutatót, amely segít megszüntetni bármilyen kanapé nyikorgását.

vrzganie-sedacky-v

Mi okozza a kanapé nyikorgását?

A kanapéból származó kellemetlen nyikorgás és egyéb zavaró hangok hátterében számos tényező állhat.

A leggyakoribb, és egyben legegyszerűbben orvosolható ok a kilazult csavarok és kötőelemek. Ha a kanapé összeszerelése nem volt megfelelő, vagy a csavarok az intenzív használat során idővel meglazultak, azonnal jelentkezhet a kellemetlen nyikorgás, amely megzavarhatja a pihenést és a kényelmet. Ugyanez az ok gyakran felelős az ágyak nyikorgásáért is.

Előfordulhat, hogy egy játék vagy más idegen tárgy szorult a kanapé szerkezetébe, ami szintén zavaró hangokat okozhat. Mielőtt szétszedné vagy javítaná a kanapét, alaposan ellenőrizze, nincs-e a párnák vagy az ülőfelületek között olyan tárgy, aminek nem ott lenne a helye.

A sérült rugók fémes hangokat adhatnak ki, amelyek hasonlítanak a nyikorgásra. Ezt a problémát azonban csak a rugók cseréjével lehet megszüntetni.

A kemény lábak nem tartják stabilan a kanapét, ezért minden mozdulatnál egy-két millimétert elmozdulhat. Ilyen esetben ajánlott az ülőgarnitúra lábaira alulról gumialátétet ragasztani, hogy a kanapé kemény padlón is stabilan álljon.

A padló egyenetlenségei – ilyenkor a kanapé valójában ártatlan, és valójában például a rosszul lerakott úszópadló, parketta vagy akár a kanapé melletti bútor, illetve a gipszkarton válaszfalak adhatnak ki nyikorgó hangot, amikor a falak körüli nyomás megváltozik (például amikor leül vagy feláll a kanapéról).

 

Minőségi fotelok gyors szállítással

 

Hogyan szüntesse meg a kanapé nyikorgását?

Első lépésként el kell távolítani a kanapéról az összes párnát, kihúzható kanapé esetén szét kell választani az összes különálló részt, majd óvatosan át kell fordítani a kanapét úgy, hogy a „futóműve” és a lábai könnyen hozzáférhetők legyenek. A kanapé alá tegyen szőnyeget, takarót vagy más alátétet, hogy megakadályozza a kárpit sérülését.

Második lépésként ellenőrizze, hogy nincs-e valahol sérülés a kanapén. Keressen repedt fa alkatrészeket, meghajlott vasalatokat vagy kiálló rugókat. Minden gyanús részt tapogasson végig, és próbálja megmozgatni, hogy kiderüljön, valamelyik nem ad-e ki zavaró hangot.

Ha mindent rendben talál, ellenőrizze az összes csatlakozást. Húzza meg a csavarokat, üsse be a szegeket, és tűzőgéppel rögzítse a lelógó kárpitot. Próbáljon ráülni a kanapéra. Ha a probléma továbbra is fennáll, próbálja ki a következő lépést.

Olajozza meg az összes vasalatot és a fa szerkezetet. Néha a nyikorgást a vasalat és a fa közötti feszültség vagy a fa kiszáradása okozza. Használjon szilikon spray-t.

 

Mikor nem érdemes otthon orvosolni a kanapé nyikorgását?

Ha az ellenőrzés során repedt tartódeszkát, görbe vasalatot vagy sérült rugót talál, valószínűleg itt az ideje új kanapét vásárolni. Néhány kisebb hibát azonban lehet javítani. Az egyszerű L-alakú vasalatot ki lehet egyenesíteni, és ha a csavart nem lehet meghúzni, mert a forgácslap vagy fa lyuka túl nagy, tegyen bele 2-3 fogpiszkálót, amelyekbe a csavar új menetet vág. Az összetettebb javítások azonban feleslegesen időigényesek, és a siker nem garantált.

Hogyan előzzük meg a kanapé nyikorgását?

Annak érdekében, hogy a kanapé minél tovább nyikorgásmentes maradjon, érdemes néhány megelőző tippet betartani. A kanapét mindig tökéletesen sík padlóra helyezze. Tartsa be a gyártó által ajánlott távolságot a faltól (ez a penészedés kialakulását is megelőzi). Rendszeres porszívózáskor ellenőrizze, hogy minden alkatrész stabil-e, és ha szükséges, azonnal húzza meg a csavarokat vagy rögzítse a laza elemeket.

A legnépszerűbb nappali kanapék