A bőrkanapék különféle reakciókat váltanak ki, függetlenül attól, hogy a nappaliban vagy az autóban találhatók-e. Míg egyeseknek fenntartásaik vannak velük szemben, mások egyszerűen nem tudnának lemondani róluk. Egy biztos: a bőrkanapé a legtöbb esetben valóban presztízst és minőséget képviselő darab, amely számos vitathatatlan előnnyel jár. Ahhoz azonban, hogy egy ilyen kanapé hosszú éveken át megőrizze szépségét és tartósságát, rendszeres tisztítást és gondos ápolást igényel. Ha már úgy dönt, hogy a kényelembe és a minőségbe fektet, ne feledkezzen meg a megfelelő ápolásról sem. Megmutatjuk, hogyan gondoskodhat róla helyesen.
A bőrkanapé karbantartása
Már az elején fontos tisztázni, hogy a bőr (különösen az, amelyet minőségi kanapék gyártásához használnak) rendkívül magas minőségű, tartós és ellenálló anyag. A bőrtermékek – legyen szó kanapéról, pénztárcáról, övről, táskáról, de régen akár páncélról vagy kardhüvelyről is – kivételesen erősek, jól bírják a mechanikai igénybevételt, a vízzel, sokféle vegyszerrel, napsütéssel, faggyal való érintkezést, és nagyon magas a kopásállóságuk. Idővel a gyakran használt helyeken kialakul rajtuk egyfajta patina, ami azonban csak még egyedibbé és szebbé teszi őket. Ez egy természetes anyag, akárcsak a fa, amelynek egyszerűen saját személyisége van. Ha úgy dönt, hogy bőrkanapéba fektet, megfelelő gondoskodás mellett akár az unokái is örökölhetik. Fontos azonban, hogy ez nem vonatkozik az úgynevezett ökobőrből készült kanapékra, amelyekkel külön cikkben foglalkozunk majd.
A bőrkanapé rendszeres tisztítása
A bőrkanapé tisztításához nincs szükség semmilyen vegyszerre, gépre vagy speciális szaktudásra. Elég, ha időnként, szükség szerint kiporszívózza a kanapét, hogy eltávolítsa a hajszálakat, szőrszálakat, morzsákat vagy port. Mivel a bőr sok mindent nem enged át, ezek a szennyeződések nehezen jutnak be bármilyen szálak közé. Ha mégis szükség lenne rá – például ha kiömlik valamilyen ital, vagy ételfolt, esetleg izzadság kerül a felületre –, elegendő a kanapét egy száraz mikroszálas kendővel letörölni, vagy egy kevés vízzel és egy egyszerű puha mosogatószivaccsal áttörölni.
Kanápék
Ápolószerek bőrkanapékhoz
A bőrkanapékhoz készült készítmények többnyire nem a tisztításra szolgálnak, hanem inkább a bőr konzerválására és a „fény” visszaadására. Mindegy, hogy fényes vagy nubuk bőrből készült kanapét választ, a lényeg ugyanaz. Ha azonban a kanapé túl magas hőmérsékletnek (például kandalló mellett), erős napsütésnek (ablak alatt) vagy más hatásoknak van kitéve, a bőr idővel kiszáradhat és megrepedezhet. Ugye, már érti, miért krémezik még ma is a bőrkabátokat és cipőket? A méhviasz alapú hidratáló szerek rendszeres használata – a gyártó útmutatása szerint – elengedhetetlen ahhoz, hogy bőrkanapéja akár tíz év múlva is újszerűen nézzen ki. Léteznek különféle balzsamok, kondicionálók, olajok és egyéb bőrápoló készítmények is, amelyek táplálják a bőrt, és segítenek megőrizni annak rugalmasságát és tartósságát.
Hab a bőrkanapé tisztításához
A fehér, nubuk bőrből készült kanapék bizony olyan mértékben is bepiszkolódhatnak, hogy egy szivacs és víz vagy akár a porszívó sem elegendő a tisztításukhoz. Ilyen esetben ne kísérletezzen különféle házi praktikákkal, amelyek például szövetkanapék tisztításánál beváltak. Egy drága bőrkanapé esetleges károsodása egyszerűen nem éri meg a kockázatot. Válasszon bevált és minőségi bőrtisztító habokat, vagy bízza a tisztítást olyan szakemberekre, akik nagy tapasztalattal rendelkeznek bőrkanapék ápolásában.
Hogyan védjük meg a bőrkanapét a kopástól?
Végül összegyűjtöttünk néhány tippet, hogyan védheti meg bőrkanapéját a szennyeződésektől és a sérülésektől:
- Ha lehetséges, helyezze el a kanapét úgy, hogy ne érje közvetlen napfény.
- A kanapénak nem tesz jót, ha túl közel van radiátorhoz vagy kandallóhoz.
- Ugyanígy ne tolja teljesen a falhoz, különösen az északi oldalon lévő falaknál, mert a hideg hónapokban a falakon keresztül nedvesség érheti a bútort.
- Ha van háziállata, érdemes letakarni a kanapét pléddel, ágytakaróval vagy más védő anyaggal – legalább akkor, amikor nincs otthon.
- Az egyenletes kopás és a patina kialakulása érdekében váltogassa az ülőhelyeket a kanapén.
- Kerülje, hogy olyan ruhában üljön a kanapéra, amelyen éles fém elemek vannak (például egyes farmernadrágok). Ezek nem szakítják el a bőrt, de könnyen megkarcolhatják.
-
Ha valamilyen folyadék kiömlik, a kanapét a lehető leghamarabb szárítsa meg, mert a folyadék beszivároghat a bőr alá, a töltethez, és a kanapé belseje bepenészedhet.