Hogyan tisztítsuk az ökobőr kanapékat az anyag károsítása nélkül

Az ökobőr rendkívül modern megoldás azok számára, akik szeretik a bőr megjelenését, de nem tudnak teljesen azonosulni azzal a gondolattal, hogy a kanapéjukon lévő anyag korábban egy állathoz tartozott. A mai ökobőrnek már szinte semmi köze a régi, olcsó műbőrhöz, amelyet még ma is megtalálhatunk hamis táskákon vagy dzsekiken. A minőségi ökobőr megfizethető, környezetbarát, ugyanakkor rendkívül tartós, és valóban csak minimális karbantartást igényel. Ennek ellenére a tisztításánál vannak bizonyos kockázati tényezők, amelyek károsíthatják az anyagot. Hogyan tisztítsuk tehát helyesen az ökobőr kanapét, hogy szinte olyan hosszú életű legyen, mint az igazi bőr?

cistenie-sedacky-ekokoza

Mi is az ökobőr valójában?

Az ökobőr egy szintetikus anyag, amely első ránézésre nagyon hasonlít a valódi bőrre (szerkezete is hasonló). Különböző vastagságban, színekben, textúrában és természetesen minőségben is gyártják. Az ökobőr leggyakoribb összetevője a poliuretán vagy a PVC. Ennek köszönhetően az ökobőr nem érzékeny a nedvességre, nem igényel krémezést, és minősége évről évre javul. Régebben az ökobőr termékek nagyon gyorsan repedeztek és hámlottak, de ha ma nem éri őket extrém igénybevétel, akár tíz évnél is tovább megőrizhetik szép megjelenésüket.

Ökobőr kanapé tisztítása

Az ökobőr kanapék, fotelek, heverők és egyéb kényelmes bútorok nemcsak az otthonokat, hanem irodákat, orvosi várókat vagy közösségi tereket is díszítenek, ahol nap mint nap intenzív használatnak vannak kitéve. Luxus megjelenésükkel teljesen meg tudják változtatni a helyiség hangulatát, világosabb színben pedig optikailag is tágasabbá, világosabbá teszik a teret. Ugyanakkor a por és más szennyeződések nagyon gyorsan felhalmozódnak rajtuk, ami különösen a világosabb árnyalatokon válik szembetűnővé. A rendszeres portalanításhoz elegendő száraz vagy enyhén nedves (lehetőleg mikroszálas) kendővel áttörölni a felületet. Ha szeretné az ökobőr kanapét porszívózni is, kizárólag nagyon puha sörtéjű kefés fejjel tegye, mert minden más típusú porszívófej megkarcolhatja a felületet.

Legnépszerűbb kanapék

 

Ne használjon agresszív vegyszereket az ökobőr kanapéra

Minőségi, vastagabb ökobőrből készült kanapék esetén nem kell tartania a komolyabb sérülésektől, de egyes agresszív tisztítószerek mégis képesek lehetnek például kiszívni a színt a kanapéból, vagy éppen foltot hagyni rajta. Ezért ilyen esetekben kizárólag langyos vizet és lehetőleg illatmentes szappant használjon a tisztításhoz. Ökobőr esetén még az ecet vagy a szódabikarbóna használata sem ajánlott. Az ilyen felületen azonban nem alakulnak ki csúnya foltok, és nem is szívja magába annyira a kellemetlen szagokat.

Ökobőr ápolására szolgáló készítmények

A drogériákban és különféle szaküzletekben kifejezetten ökobőrhöz készült ápolószereket is vásárolhat. Ezek hasonlóan működnek, mint a bőrkanapékhoz ajánlott méhviasz alapú készítmények: megvédik az ökobőrt a repedezéstől, és egy vékony védőréteget képeznek a felületén, ami jelentősen megkönnyíti a tisztítást. Egyes ökobőr kanapé tulajdonosok házi étolajjal (például kókuszolajjal) is ajánlják a felület ápolását, amely visszaadja a bútor fényét és kellemes illatot kölcsönöz neki. Azonban mindig csak nagyon kis mennyiséget használjon, mert az ökobőr nem szívja magába az olajat úgy, mint a valódi bőr, így könnyen zsíros foltok maradhatnak, amelyek beszennyezhetik a ruházatot.

Miért repedezik az ökobőr, és hogyan lehet ezt megelőzni?

Az ökobőr ugyan idővel megrepedhet és hámlani kezdhet, de ez szinte mindig a nem megfelelő használat vagy kezelés következménye. Ökobőr kanapét ne helyezzen olyan helyre, ahol egész nap éri a napfény – ilyenkor az anyag túlmelegszik, kiszárad és repedezni kezd. Hasonlóan veszélyes, ha a kanapé radiátor közelébe kerül. Soha ne tisztítsa az ökobőr kanapét kefével vagy durva szivaccsal, mert ezek megkarcolhatják a felületet. A legjobb védelmet a mechanikai sérülések ellen azok az impregnáló szerek nyújtják, amelyeket kifejezetten ökobőr kanapékhoz fejlesztettek ki.

Kanápék